Kişisel Blog

Bu sayfa üzerinden Ali Güneş'in spor gündemi ile ilgili kişisel yazılarını takip edebilirsiniz.

Gaziantep FK ve Transfer

İkinci yarıya Fenerbahçe ve Gençlerbirliği maçlarında alınan mağlubiyetlerle başlayan Gaziantep Fk teknik adamının da ısrarla 24 puan garanti değil transfer şart isteğini kırmayarak ara transferde eksik gördüğü mevkilere kaleci Haydar,Alexandru Maxim ve Andre Sousa transferlerini yaparak kadrosunu güçlendirdi.
Kaleci Haydarın Alanyaspordaki performansı ile bu ligin iyi kalecilerinden biri olduğunu spor kamuoyuna kanıtlamış dogru bir isim olduğuna inanıyorum.
Ama diger transferler için aynı yaklaşımda bulunmakta tereddütüm var,nedenine gelince iki isimde aslında doğru yerlere alınan oyuncular olmalarına rağmen geldikleri takımlarda son sezonlarında çok yer almamaları oyuncular ve Gaziantep Fk için dezavantaj olabilir. Alexandru Maxim 2019/20 Sezonu 6 maç 139 dakika
Andre Sousa. 2019/20 Sezonu 13 mac 1 gol 942 dakika Çünkü Gaziantep FK'nın şu anda kendisine direk katkı sağlayacak oyunculara ihtiyacı var,oyuncuların hazırlanmaları ve takıma adapte olmaları için zamanları yok dua edelim hazır gelmiş olsunlar yoksa onlara şans vererek hazır duruma gelmelerini beklemek de olası puan kayıplarına neden olabilir. Gaziantep Futbol Kulübü'nde görev yapmış şampiyonluk yaşamış bir teknik adam olarak doğal olarak zaman zaman internet ortamında kimseyi kırmadan ve realist bir şekilde görüşlerimizi belirtiyoruz ama bunları belirtirken yaptıkları hatalardan ders alması gerekenlerin yazılarımızdan dolayı bizlere antipati duymaları üzücü olsada şahsım olarak biz doğru olanı söylemeye ve uyarmaya devam ederek uzak olsak da yıllarca birçok arkaşımız gibi futbolcu ve teknik adam olarak hizmet ettiğimiz Kırmızı siyahlı Gaziantep FK'ne destek olmaya devam edeceğiz. Bartın'dan selam ve sevgi dileklerimle sağlıklı ve mutlu bir hafta diliyorum. TEKNİK DİREKTÖR ALİ GÜNEŞ

ELEŞTİRİ İÇİN DOĞRU ZAMAN MI?

Gaziantep FK'de son haftalarda işler kötüye gitmeye başlayınca eleştirilerde sıralanmaya başladı. Eleştirilerin birinci sırasında SUMIDICA,YURİ ve onu gördüğü kırmızı kartlarla takımını eksik bırakmayı alışkanlık haline getiren KAYODE takip ediyor.
Trabzonspor karşısında ilk yarı başa baş oynayan kırmızı siyahlılar ikinci yarıda oyun üstünlüğünüde pozisyon zenginliğini de rakibine bıraktı.
Eleştirilerin ilk sırasında bulunan teknik direktör Sumudica için yapılan bazı eleştirilere katılıyorum ( Agresif tavırları, söylemleri, sistem ) ama takımın fiziksel açıdan mücadelesi ve maça olan konsantrasyonları ile ilgili eleştirilere katılmıyorum.
Kaybedilen maçlardan sonra eleştirilerin olması gayet doğal ve saygı duymak lazım ama özellikle kaleci YURİ'de olduğu gibi hedef gösterilecek hale gelmesi anlaşılır gibi değil onun performansını değerlendirecek ve görev verecek olan hocasıdır,hiç bir teknik adam bilerek parmağını gözüne sokmaz diye düşünüyorum.
Burada konuşulması gereken asıl önemli konu son haftalarda alınan kötü sonuçlar kadar sezon başı yapılan yanlış kadro planlamasının konuşulması gerekirken hiç kimsenin bu konuyu dile getirmemesidir. Ön taraftaki Kayode,Twumasi ve Güral'ın dışında sonuca etki edecek başka futbolcunun olmaması birde son senelerde sakatlıklarla başı dertte olan Muhammed Demiri sayabiliriz.Bana bir kişi orta sahadan hücumu destekleyecek,adam eksiltecek ve sonuca gidecek bir başka oyuncu sayabilir mi, hiç zannetmiyorum!
Sezon başında Gaziantep FK'nın ön taraftaki hızlı oyuncularını hesaba katmayan rakip takımlar şimdi bu oyunculara karşı boş alan bırakmayıp çok adamla markaj altına alınca pozisyon üretemeyen bir takım görüntüsü çıktı karşımıza. Bu kadro oluşumunu yaparken ikinci bölgeden üçüncü bölgeye geçişleri hesaba katmayıp,takıma özellikle orta sahadan hücuma destek verecek oyuncu yetersizliği şu an takımın en büyük problemi gibi duruyor.
Takımın kazandığı maçlara baktığımızda dörtlü savunma ve savunmanın önünde oynayan PAPY'nin uyumları olarak göze çarparken kaybedilen farklı mağlubiyetlerde ise üçlü defans kurgusunun yaptığı hataların açık olarak gözükmesinin iyi analiz edilmesi gerekiyor

Bu arada bir futbol adamı olarak zaman zaman yaşadığımız şehrin takımını,şampiyonluk sevinci yaşadığımız takım için kimseyi rencide etmeden,kırmadan uyarılar yaptığımızda birileri tarafından antipatik de görülsek biz bildiğimiz doğruları konuşmaya ve yazmaya devam edeceğiz.
İlk yarının ortalarına geldiğimiz bu günlerde bugün eleştiriden daha çok takıma destek olma zamanı gibi duruyor. Tamamı değişen bir takım iki yıl aradan sonra Adil Konukoğlu başkanın büyük fedakarlıkları sonu gelinen Süper Lig'in kıymetini bilerek bu ligde kalıcı olması için herkesimin üzerine düşen görevi doğru yapmasıdır.
Temenni ediyoruz yönetenlerin transfer politikasını gözden geçirerek doğruyu bulmaları ve Gaziantep FK'yı önce Gaziantep'e sevdirip sonra büyük kulüplerin borçlarla boğuştuğu bu günlerde alt yapısındaki yapılanma ve Profesyonel takımınında doğru kadro planlaması ile ülkemizin gündemine oturtulması en büyük dileği olacaktır tüm Gazianteplilerin. Sevgi ve saygılarla herkese iyi haftalar diliyorum.

KAYBEDERKEN ALKIŞLANMAK

Kendi sahasında oynadığı üç maçta da rakiplerinin eksik kalma avantajını değerlendirerek Göztepe maçı hariç bunu avantaja çeviren Gaziantep FK bu kez kendi sahasında oynadığı Başakşehir maçının ilk dakikalarında Var'ın uyarısı sonucu Güral Vural'ın kırmızı kart görmesi ile maçı on kişi ile tamamlamak zorunda kaldı. Eksik oynamasına rağmen oyun disiplininden kopmayan,rakibin rahat oynamasına izin vermeyen KAYODE ve TWUMASİ ile etkili kontrataklara çıkan Gaziantep FK'de ilk yarının iyilerinden biri defansın önündeki Papy olarak gözüktü. Gaziantep FK İyi mücadele ettiği, son 20 dakikaya kadar oyundan düşmediği maçta takım birlikteliği,istek ve oyun disiplininden kopmadığı maçtan puansız ayrılmasına rağmen kazandığı maçlarda takımın oyunundan memnun olmadıkları için protesto eden aynı taraftar,bu kez mağlup oldukları ve birçok pozisyon verdikleri maçın sonunda istekli ve mücadele gücü yüksek takımlarına sahip çıkarak destek vermeleri günün anlam taşıyan yaklaşımıydı. Bana göre maçın kırılma anı 66.dakikasında maç berabere devam ederken sarı kart sonrası İrfancan'ın maçın hakemine TV lere yansıyan küfürlü yaklaşımını görmezden gelerek uyarmayan Var'ın bu kartlık olaya duyarsız kalmasıydı. Gaziantep FK'nın en büyük sorunu rakip takımların artık KAYODE,TWUMASI ve GÜRAY VURAL'ın rakip defans arkasına yaptıkları etkili kontrataklara önlem alarak pozisyon vermemeleri ne teknik direktör Sumidica'nın bir çare bulması gerekecek yoksa bu sorun gelecek maçlarda iyice belirgin olarak önümüze gelecektir. Benim şahsi görüşüm sezon başındaki kadro planlamasında yapılması gereken ve yanlış yapılmış olan 10 ve 8 numara pozisyonlarına şimdiden araştırmalara başlanarak doğru oyuncuların tespit edilerek ara transferde takıma takviyeleri teknik direktör Sumidica'nında işini kolaylaştıracaktır. Başakşehir de Okan hocanın artısı sarı kart ve uyarı alan AZUBUİKE yi ilk yarının sonlarında oyundan alarak yerine forvet oyuncusu ELİA ile takımının ofansif gücünü arttırmak olurken yanlışı ise İRFANCAN gibi milli takımın değişmez oyuncularından birinin oyun disiplininden uzak bireysel oynamasını maç boyunca görmezden gelerek seyretmesiydi. Kadrosuna baktığımızda ligin en geniş ve kaliteli kadrosuna sahip olan Başakşehir Fk dört büyüklerin yine sorunlu başladıkları bu sezon eğer şampiyonluk yarışının dışında kalırsa o takımda görev alan sorumluların başlarını öne eğip kendileri ile ilgili bir özeleştiri yapmaları gerekecektir. Mutlu bir hafta dileklerimle herşey gönlünüzce olsun.

©2020, Ali Güneş Resmi Web Sitesi